Uluabat gölü, aslında turistik açıdan çok gelişmesine rağmen yeterince turist çekemeyen fakat adeta bir cennet olan göldür. Gölün etrafında köyler yer almaktadır. Bu köyler arasında en çok bilineni ise Gölyazı köyüdür. Bu bölge adeta antik bir cennettir. Etrafta antik çağlardan kalma birçok kalıntılar vardır. Adından da anlaşılacağı üzere burada yerli halk geçimlerinin yüksek bir kısmını balıkçılıktan kazanmaktadırlar. Bölge, aynı zamanda göçmen kuşların da durağı haline gelmiştir.

Uluabat gölünün ayrıca su ürünleri de oldukça ünlüdür. Sazan, Kerevit, yayın, turna, hemen hemen her gün gölün içinde canlı balık yaşama havuzlarından yada köy meydanında kurulan balık mezatında satılıyor. Uluabat gölü, Öka veya Apolyont olarak da biliniyor ve Bursa ilinde yer almaktadır. 13,600 ha alana sahiptir. Deniz seviyesinden yüksekliği 9 metredir.

Kirmasti çayından beslenmektedir ve ayrıca uluabat deresi ile Susurluk nehrine karışmaktadır. En derin yeri 4 metre civarındadır ve genelinde ise 1-2 metreyi geçmemektedir. Günden güne çevresinden orta kısma doğru sığlaşmakta olup, göl kirli beyaz bir renge sahiptir. Dibi çamurlu olup, rüzgarlı olan havalarda su bulanır. 1996 yılında yapılan sayımda 429,424 su kuşu sayılmıştır. Bu 1970’lerden bu yana gölde sayılan en yüksek su kuşu sayısıdır. Gölün içinde kalmış ağaçlar, sazlıklar ve gökyüzünü kaplayan binlerce çeşit su kuşları her sokakta yuva kuran leylekler, gölden çıkan tap taze balıklar.. Bursa’nın batısında bulunan göl ve etrafında bulunan köyler ile Uluabat kuş cenneti Bursa yada İstanbul’dan günü birlik gelerek oldukça keyifli vakitler geçirilebilecek bir yer.