Kentsel dönüşüm projeleriyle ideal bir şehir inşa etmek adına çalışmalarını sürdüren Yıldırım Belediyesi’nin, ilçenin marka değerini yükseltecek vizyon projelerinden Sular Vadisi’nde çalışmalar hız kesmeden devam ediyor. Fiziki ve sosyal dönüşümü bir arada bulunduran ve su temasıyla eşsiz konumda bulunan Sular Vadisi, Yıldırım’ın ve Bursa’nın vizyonuna artı değer katacak. Temeli, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki ile Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali tarafından atılan proje, mimarisi ile bünyesindeki tesisleriyle Yıldırımlıların yeni buluşma noktası olacak. Projede, merkezde yer alan gölün yanı sıra teras kademeli oturma alanları, Babil bahçesi- seyir terasları, gölgeli oturma bölümü, revan köşkleri ve yol boyu dinlenme köşeleri, havuzlar, şelaleler, çocuk oyun alanları, yürüyüş yolları, cami, Osmanlı çeşmesi, belediye hizmet binası, aletli jimnastik köşesi, maket evcil hayvan bahçesi, kapalı ve açık otopark bulunacak. Belediye hizmetlerinin verileceği birim dışında içerisinde herhangi bir yapılaşmanın olmayacağı park, insanları yeşil ve maviyle buluşturacak.

Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali “Türkiye’nin en büyük spor kompleksini, Sular Vadisi Projesi’ni, Çelebi Mehmet Gençlik Merkezi’ni açacağız. Mevlana Kentsel Dönüşüm Projesi’nde anahtarları teslim edeceğiz. 70 bin metrekarelik kapalı alana sahip Yıldırım’ın ilk alışveriş merkezinin temelini de çevre yolunun kesiştiği noktada yakın zamanda atacağız. Değirmenönü ve Arabayatağı’na iki büyük meydan inşa edilecek. Yıldırım’da söz verdiğimiz gibi 5 yılda 50 yıllık sıçrama yapılacak. Bin 300 hektarlık alanda kentsel dönüşüm çalışması ilmek ilmek dokunuyor” dedi.

Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, İhlas Haber Ajansına açıklama yaptı. Yavuzselim, Arabayatağı, Ulus, Mevlana ve Hacivat mahallelerinde planların bittiğini, tapu dağıtımın başladığını söyleyen Edebali, “Tapular verildikten sonra o bölgede de inşaatlara başlanacak. Değirmenönü, Karapınar’da da planlama bitti, tapu dağıtımı yapıyoruz, oradan inşaatlar başlayacak. İki büyük meydan yapacağız, çok amaçlı kapalı pazar yerleri yapıyoruz. Piremir, Güllük, Mimar Sinan, Millet Mahallesi’ne yapacağımız pazar yerleri 2018 yılında bitecek. Söz verdiğimiz gibi 5 yıla 50 yıllık sıçrama olacak. Şehrin imar düzeni olmadıkça diğer her şey askıda kalıyor, bu kadar büyük alanda imar planı yapan başka belediye yok. Çocuklarımız çok daha iyi bir Yıldırım’da yaşayacaklar. Artık Yıldırım’da bitişik nizam iki kat dönemi bitecek. O bölgedeki ticari amaçlı geniş caddeleri olan, sosyal tesisleri olan, bisiklet yolu olan bir Yıldırım olacak. Mevlana’daki kentsel dönüşüm binasının yanında Samanlı Kavşağı’nda, 11 Eylül bulvarı ile Samanlı Caddesi arasındaki büyük alanda 70 bin metrekarelik kapalı alana sahip 22 bin metrekarelik alanda ilk alışveriş merkezinin temelini atacağız. Bu yıl vizyon projelerin açılış yılı olacak.” şeklinde açıklamalarda bulundu.