Ali Durmaz 1935 yılında Bulgaristan’ın Hotaşlı kasabasında, Işıklar köyünde doğdu. Demircilik yapan dedesi sayesinde büyük işler başaracağı demirle tanıştı.

1950 yılında ailesi ile birlikte Türkiye’ye göç etti. Tornacı çırağı olarak çalışmaya başladığı ilk işinde onu hayatı boyunca mutlu edecek makinalarla tanıştı. Birkaç yıl içinde ilk iş yerini açtı. Bir yandan otomobil krikolarını tamir ederken diğer yandan dokuma tezgahları için ufak parçalar üretmeye başladı. Bu küçük üretim süreci çok geçmeden tekstil makinaları üretimine dönüştü.

Ali Durmaz 27 Mayıs 1960 darbesi ve ardından yaşanan süreç ülke ekonomisini alt üst ederken yeni bir çıkış yolu buldu ve sac işleyen üreticiler için kollu makaslar üretmeye başladı. Böylece kollu makas Türkiye’de ilk defa Ali Durmaz tarafından üretilmeye başlanmış oldu.

Ali Durmaz 1970’lere gelindiğinde 300 metrekarelik küçük atölye kendisine yetmeyince 6 dönüm arazi üzerinde büyük bir fabrika inşa etti.

Ali Durmaz gittikçe genişleyen ürün çeşitleriyle makina ihracatına başladı. Ticari büyümeye önem verdiği kadar teknolojiye de önem veren Ali Durmaz bir yandan da ürün geliştirmeye ve yüksek teknolojiye yatırım yapmayı ihmal etmedi. 80’lerde hidrolik abkant presleri üretmeye başladı. İhracat yaptığı ülke sayısını ve makine çeşitlerini yıllar içinde hızla yükseltti.

Ali Durmaz kendi firmasının kalkınmasına verdiği önemi ülkesinden de eksik etmedi. Bu çevrede, Türkiye’nin ve özellikle Bursa’nın demir-çelik üretiminde önemli söz sahibi olan Çemtaş Demir Çelik Fabrikası’nın kurulması için büyük emek harcadı. Sosyal sorumluluk projeleriyle eğitime destek verdi. Uzun yıllar boyunca Bursa Ticaret ve Sanayi Odası, Bursa İş Adamları ve Sanayicileri Derneği, Bursa Çimento, Balkan Göçmenleri Derneği, Jandarma Derneği, Bursaspor, Uludağ üniversitesi Teknoloji Vakfı, Çemtaş, Bursa Serbest Bölgesi ve Eğridereliler Dayanışma Derneği gibi sivil toplum kuruluşlarında aktif olarak görev aldı, yöneticilik yaptı.

Durmazlar Makine’nin kurucusu Ali Durmaz, 2004 yılında 69 yaşında aramızdan ayrıldığında arkasında çok öenmli işler bıraktı.