1955’te zamanın Belediye Başkanı Reşat Oyal tarafından hizmete açılan Kültürpark, 1963’te ilk kez düzenlenen Bursa Festivali’ne ev sahipliği yapmıştır. 40 hektarlık büyüklüğü ile Bursa’nın en önemli parkı olan Kültürpark, konumu ve yeşil dokusuyla kentin ve kentlisinin gözbebeği olmaya devam etmektedir.

Yıllardır Bursa’nın gözde mekanlarından biridir Kültürpark. Genç, yaşlı her bireyin doğanın eşsiz yeşiliyle kavuştuğu yerlerden biridir. Dinlenme ve eğlenme alanları arasında yer alan Kültür Park, yaz aylarında yeşile, kış aylarında beyaza bürünen manzarasıyla halkına görsel şölen sunuyor. Kültürpark adıyla hizmete açılmış olan park, kentin düzenlenmiş ilk büyük yeşil alandır. 393 bin metrekarelik alana kurulu parkın içinde sandalla gezilebilen göl çevresinde çay bahçeleri, lokantalar, barlar ve dinlenme alanları bulunur.

Arkeoloji Müzesi, Belediye Konservatuarı, Açık Hava Tiyatrosu, Nikah Salonu ve Lunapark Kültürpark’ın içinde yer alan yapılardır. Kültürpark 1963’te düzenlenen ilk festivalden bu yana Uluslararası Bursa Festivaline ev sahipliği yapmaktadır.